Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wolsztyński Dom Kultury
 
wpisz słowo:   
 
 


 Galeria Promocje Online
31-07-2020

1) 12.05.2020 - spotkanie z Izą Sak

 

Galeria Promocje Online zaprasza do obejrzenia pierwszej relacji z cyklu "Artyści w czasie pandemii". 

Link do relacji: https://www.youtube.com/watch…
O artystce :
Izabela Sak, urodziła się i mieszka w Zielonej Górze.
Tutaj ukończyła Liceum Plastyczne.
W 2018 roku uzyskała dyplom licencjata z malarstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Obecnie kontynuuje studia magisterskie, z czego jeden semestr w 2019 roku odbyła jako studentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Caldas da Rainha w Portugalii.
Tworzy w technikach: akryl i akwarela. Ma na swoim koncie ponad
50 wystaw indywidualnych i zbiorowych (Polska, Niemcy, Francja, Portugalia).
Prowadzi warsztaty malarskie dla osób niepełnosprawnych, dzieci, młodzieży
i seniorów.
Jest uczestniczką wielu wystaw i plenerów w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach: Polski, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Słowenii, Holandii i USA.

 

Więcej na stronie www.sztuka.unikatel.com.pl

Numer telefonu 698 400 186

Facebook https://pl-pl.facebook.com/izabela.sak
Instagram https://www.instagram.com/izabelasak/

 

2) 13.05.2020 - spotkanie z Jerzym Zgorzałkiem

 

Galeria Promocje Online zaprasza na drugą relację z cyklu "Artyści w czasie pandemii".

link do relacji: https://www.youtube.com/watch?v=8nLsHSP90c0

O artyście:

Jerzy Zgorzałek to twórca o ukształtowanej osobowości artystycznej, posiadający własne widzenie rzeczywistości. Jest przede wszystkim malarzem - poetą pejzażu. Zadziwia subtelnym widzeniem światła i barw. Potrafi on, jak rzadko kto oddać piękno przyrody subtelną grą światłocieni. Kompozycje Zgorzałka wyróżniają się wiernością rysunku. Są realistyczne, oddają swoisty nastrój odchodzącego romantycznego świata. Jest to wypowiedź mego przyjaciela i mentora prof.dr Franciszka Midury trafnie określająca mój kunszt malarski. Moja dzisiejsza pozycja na rynku sztuki jest wynikiem przeszło 50-letniej pracy. W okresie tym doskonaliłem się początkowo w pracowni art.mal. Ryszarda Kustrzyńskiego a następnie podwaliny pod prawdziwe malarstwo zdobyłem malując pod kierunkiem świetnego, pejzażysty, pedagoga, art mal. Jerzego Baurskiego. ( zm.w 1984 r. ). !2 lat to okres obfitujący w wystawy, publikacje medialne, sprzedawalność i uznanie koneserów malarstwa. Pomny wpojonych mi przez Baurskiego zasad, nigdy nie zarzuciłem samokształcenia. Jedną z nich jest ta: Najlepszy obraz jest jeszcze przede mną. Największym osiągnięciem jest życie z malarstwa i dla malarstwa. Stało się moją pasją i sensem. Przez lata wypracowałem własną manierę twórczą polegającą na niezauważalnym  kładzeniu faktury farby szpachlą, dającą oglądającemu  pod różnym kątem i światłem obraz, złudzenie ruchu, fotograficzną jakość, a tym samym odkrywanie ciągle nowych cech w obrazie. Obraz widziany natomiast z bliska jest zbiorem rozmazanych plam, które w wycinkach, tworzą często abstrakcyjne dzieła. W tym dopatrywać się można  w moim malarstwie cech współczesności. Nie zamierzam pejzażu wykoślawiać, pozbawiać go danego mu przez stwórcę piękna, ani na swych płótnach poddawać syntezie i analizie. Często natomiast w przedstawianym rzeczywistym pejzażu usuwam zeszpecenia dokonane ludzką ułomną ręką. Maluję czas przeszły. Tematy do obrazów biorą się z różnych docierających do mnie bodźców, które przetwarzane przez prawą półkulę mózgu po jakimś czasie, impulsem z zewnątrz, przenoszone  są na płótno. Często też są tworem mojej wyobraźni. Cieszy mnie to, że to co robię jest dostrzegane. W ciągu swojego życia namalowałem przeszło 1300 obrazów, które znalazły swoje miejsce w wielu kolekcjach prywatnych na świecie, placówkach MSZ, muzeach polskich i placówkach  kultury. Eksponowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych a od 1995 roku na stałe w mojej autorskiej galerii w Warszawie i od 2012 roku w Gorzowie Wlkp przy mojej pracowni. Naturalnie obrazy moje znajdują się na mojej stronie  internetowej, fasebooku i portalach sztuki. Mam też swoją biografię w encyklopedii WHO’s WHO in  Art w Angli, a także w edycji polskiej. Jestem też członkiem angielskiej Guild of raiway artists. 15 września 2017 r. na uroczystej sesji Rady Miasta cały mój pięcioletni wkład w kulturę i promocję Miasta nagrodzony został nadaniem mojej osobie  "Honorowej Odznaki Miasta Gorzowa".

więcej na stronie: http://zgorzalek.eu/o-mnie

 

3) 19.05.2020 - spotkanie z Wacławem Jagielskim

 

Galeria Promocje zaprasza na trzecią relację z cyklu ARTYŚCI PODCZAS PANDEMII. Gościmy w pracowni Wacława Jagielskiego w Nowym Sączu.
 

 

O artyście:
Urodzony 20 sierpnia 1965 roku w Lubaniu Śląskim. Konserwator Dzieł Sztuki i malarz. Przez kilka lat nauczyciel plastyki młodzieży w Liceum i szkołach podstawowych. Jest członkiem – założycielem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Do ważniejszych zaliczyć można: Ogólnopolskie Biennale Pasteli – Nowy Sącz 1998 (wyróżnienie honorowe Jury), Lyon – Francja, Targi Sztuki Współczesnej – Paryż – Francja, Ateny – Grecja, Lwów – Ukraina, Wiedeń – Austria, Międzynarodowe Biennale Pasteli 2002 – III nagroda, wystawy środowiskowe – Salon Sztuki 2004 – Nagroda ZPAP „Złota rama”, Salon Sztuki 2009 – nagroda Prezydenta Miasta Nowego Sącza, Salon Sztuki 2013 – Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta. Uczestnik, organizator plenerów i wystaw poplenerowych Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i innych międzynarodowych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego obrazy znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Uprawia rysunek, malarstwo pastelowe i olejne wzbogacone o swe technologiczne poszukiwania i odkrycia.Wydał tomik wierszy – album "Moje 40 i 4" a kolejny jest w przygotowaniu.

 

Pochodzę z Dolnego Śląska, gdzie góry nigdy nie przestawały tworzyć swej tajemniczej, przesączonej żywicą melodii lasów, a w szczelinach skalnych mieszkały ptaki i świszczący wiatr. Od 1979 roku żyję i tworzę w Nowym Sączu. Tu miałem wernisaż pierwszej w swoim życiu wystawy, jeszcze w maturalnej klasie i tu pracowałem jako nauczyciel plastyki. Wcześniej jednak stałem się dyplomowanym konserwatorem dzieł sztuki i tym samym spełniłem jedno z największych jak na ten czas życiowych pragnień. Przez dwadzieścia lat prowadziłem własną Pracownię Konserwacji Zabytków. Obecnie jednak całkowicie oddałem się twórczości – malarstwu. W nim to szczególnie ukochałem kolor i światło, które są największymi nośnikami mojej filozofii. Najbardziej uszczęśliwia mnie jednak moja cudowna rodzina, dzięki której dobry Bóg ma ze mną zdecydowanie mniej kłopotów. Należę do Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Do chwili obecnej zorganizowałem już kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i brałem udział w zbiorowych w Polsce i za granicą. Mam tę niemałą satysfakcję, że moje obrazy można spotkać w najdalszych zakątkach świata w muzeach i zbiorach prywatnych.
więcej na stronie: https://www.jagielski.art.pl/
 
 
4) 21.05.2020 - spotkanie z Małgorzatą Suwalski
 
Zapraszamy na czwartą relację z cyklu ARTYŚCI W CZASIE PANDEMII
Gościmy w  domu Pani Małgorzaty Suwalski w Lübben (Spreewald).
Od artystki:

od artystki:
Zapał kreatywnego działania, a zwłaszcza malowania, projektowania oraz nadawania nowych kształtów znajdowanym przedmiotom, dojrzewał we mnie od wczesnego dzieciństwa. Już wtedy przy maszynie do szycia mojej mamy, tworzyłam z resztek i skrawków materiałów moje pierwsze artystyczne fantazje.
Marzyłam wtedy, że kiedyś ukończę studia z zakresu architektury wnętrz, a może nawet sztuki. 
Rodzice woleli jednak, abym zdobyła jakiś „porządny” zawód. Jak przystało na grzeczną córkę, uczęszczałam do liceum ekonomicznego w Poznaniu. Szkoła ta istnieje, do dnia dzisiejszego. 
Zawód zdobyłam i chociaż zapewnił mi pracę i egzystencję, to jednak nie dawał możliwości samorealizacji artystycznej. 
Tak naprawdę tylko sztuka pochłaniała wszystkie moje myśli. Każdą wolną chwilę, poświęcałam doskonaleniu mojej wiedzy na temat najbardziej mnie interesujący.
Dopiero rok 2010, stanowił istotny przełom. Zmieniła się moja sytuacja rodzinna, a jednocześnie zamieszkałam w Lübben. Zaczęłam wreszcie realizować swoje marzenia, a może nawet inaczej. To moje dotychczasowe pragnienia, stały się dla mnie rzeczywistością. Rozpoczęłam coś, co powoli stawało się moim życiem.
Po dwóch latach założyłam grupę plastyczną „sztuka w nowym domu” i odważyłam się po raz pierwszy wystawić na widok publiczny swoje plastyki w drewnie oraz obrazy. Z każdym dniem nabierałam pewności, że obrałam właściwy kierunek w życiu.

Jak już wspomniałam interesowała mnie wiedza z zakresu sztuki, dotychczasowe trendy. Zaczęłam odwiedzać liczne galerie w Brandenburgii, Berlinie, Wiedniu, a także rodzinnym Poznaniu. Zapoznawałam się z pracami i stosowaną techniką: Gustawa Klimta, Friedensreicha Hundertwassera, Pablo Picassa, Oskara Kokoschko, Egona Schiele, Waltera Kampmanna czy Paula Klee. Odkryłam przy okazji liczną rzeszę zapomnianych artystów szkoły lipskiej. Poznając tych artystów, pogłębiałam swoją wiedzę, ale przede wszystkim zaczęłam zgłębiać tajniki różnych stylów i technik. Zaczęłam też sama eksperymentować, ażeby wypracować własną.
Moje prace nie zamykają się wyłącznie w obrębie malarstwa (akwarele w czystej, a także mieszanej technice, czy akryl nakładany na płótno warstwowo szpachlą). Inspirują mnie kształty ukryte w drewnie, metalu czy kamieniach. Próbuję je ożywić lub nadać im nową formę.

Zarys artystyczny

Świat wokół mnie postrzegam przez okulary które noszę nie tylko w rzeczywistości, ale i też metaforycznie w mojej artystycznej duszy.Wcale nie jest to łatwo dostrzec to, co jest przez naturę szczelnie ukryte. Uwolnić to tajemnicze piękno, odsłonić je w czystej postaci jest zadaniem niełatwym, bowiem strzeże ona tego przed nami wyjątkowo zazdrośnie.
Wydaje mi się, że poprzez moje obrazy i rzeźby mogę przekazać ten cud, czy może prawo natury. Skrywane dotąd w korzeniach, powyginanych przez lata gałęziach, pooranej korze, zaklęte i zaczarowane. Czuję się jak odkrywca. Poszukuję i uwalniam je na światło dzienne. Przywracam ich pierwotną formę, czasami nadaję nowe kształty, ale zawsze doszukuję się sensu w tym, dlaczego natura nadała im takie znaczenie.
Maluję pejzaże, portrety, wiązanki kwiatów, abstrakcje dotyczące rozmyślań nad siłami natury; ogniem, ziemią, niebem i wodą.

Więcej na stronie:https://www.atelier-malgorzata.de/ 

 

5) 22.05.2020 - spotkanie z Marią Gostyllą      Pachucką
 
Zaprasza na następną relację z cyklu ARTYŚCI W CZASIE PANDEMII. Tym razem gościmy w domu Pani Marii Gostylli Pachuckiej. 
 
 
O artystce:
Maria Gostylla-Pachucka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta w 1960r. Jest artystką wszechstronną, uprawia malarstwo, zarówno akwarelowe jak i akrylowe oraz olejne, rysunek, tkactwo. Od 1972 do 1990r. należała do wrocławskiej grupy tkackiej „10 x tak”. Od 1990r. należy do artystycznej grupy tkaczek francuskich „Fil en Main”.
Artystka w latach dziecięcych, podczas okupacji, została wywieziona ze swoją rodziną na Sybir gdzie spędziła 6 lat. Już wtedy budziły się w niej skłonności do pasji sztuką. Po powrocie do Polski odkryła w sobie kolejne zamiłowanie, którym była muzyka. Rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Szkole Muzycznej we Wrocławiu kontynuując swoją edukację aż do dyplomu II st. uzyskanego w 1955r.
Do dziś jest muzykiem praktykującym.
Gobeliny Marii Gostylli-Pachuckiej urzekają swoją przejrzystością i pozorną prostotą, eksponując walory wykorzystywanego tworzywa. W pracach artystka łączy różne rodzaje splotów; gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawiają się elementy przypominające powrozy.
Artystka ma w swoim dorobku ponad 200 wystaw w kraju i za granicą między innymi w Niemczech, Francji, Holandii, Austrii. Jej kolekcja liczy ponad 250 gobelinów.
Maria odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi oraz otrzymała miano Zasłużonego Działacza Kultury.
Do jej ważniejszych wystaw indywidualnych zaliczają się:
~ 1989 – Nancy, Francja
~ 1990 – Châteaugiron, Bretania, Francja
~ 1992 – Paryż, Francja
~ 1998-2011 – Château du Barroux, Francja (co roku w lipcu wystawa indywidualna)
~ 2000 – Manhaim, Niemcy
~ 2001 – Haga, Holandia
~ 2005 – Muzeum Archidiecezjalne, Wrocław
~ 2011 – 50-lecie pracy artystycznej, Wrocław
~ 2012 – Muzeum Tkactwa Kamienna Góra, Wałbrzych, Zamek Książ, Jawor oraz Poznań, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Wałbrzych, Kamienna Góra, Nysa, Zamek Książ
Oprócz umiejętności plastycznych i szerokich zainteresowań muzycznych, artystka włada płynnie językiem francuskim oraz rosyjskim.
 
 
6) 25.05.2020 - spotkanie z Bartłomiejem Sitą
 
Zapraszamy na szóste spotkanie  z cyklu relacji ARTYŚCI W CZASIE PANDEMII.
 
 
Od artysty:
Urodziłem się 16 września 1986 r. Od najmłodszych lat interesowałem się historią oraz sztuką. Jako dziecko uczestniczyłem w licznych konkursach plastycznych oraz warsztatach. W ich trakcie szczególnie zainteresowałem się rysunkiem. Pomimo tego, że zawodowo związałem się z zupełnie inną dziedziną, nie przestałem rysować doskonaląc warsztat zarówno samodzielnie jak i na kursach organizowanych przez niegdysiejszą Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu (dziś: Uniwersytet Artystyczny). Rozwijając swoje zainteresowania oraz umiejętności zacząłem zazdrościć malarzom bogatej kolorystyki oraz osiąganych dzięki niej efektów. W związku z powyższym postanowiłem odnaleźć medium, które byłoby bliskie zarówno rysunkowi, z którego nie chciałem rezygnować jak i malarstwu. W ten sposób trafiłem na pastele suche będące zarówno środkiem rysunkowym jak i malarskim. Początkowo tworzyłem nimi głównie pejzaże. Z czasem, zyskując umiejętność patrzenia na rysowany obiekt jako zbiór linii i plam, zacząłem tworzyć obrazy przedstawiające zwierzęta, ludzi, sceny rodzajowe, a także portrety. Odwołałem się w ten sposób chociażby do twórczości XVIII – wiecznych portrecistów chętnie korzystających z pasteli. Pomimo tego, że rysowanie pastelami jest moim hobby, staram się je konsekwentnie rozwijać. Z drugiej strony zauważyłem, że rozwija ono także mnie, poprawiając kreatywność, jakże docenianą dziś uważność oraz cierpliwość – cechy istotne we wszystkich aspektach życia. Na pastele mam niewiele czasu i poświęcam im raptem kilka godzin tygodniowo. Wiem jednak, że jest to czas dobrze wykorzystany, przez który kształtuję swój charakter oraz wprowadzam odrobinę piękna w otaczającą rzeczywistość. Wierzę również, że wystawa moich prac organizowana dzięki uprzejmości Pani Beaty Krajewskiej oraz Wolsztyńskiego Domu Kultury, będzie interesującym doświadczeniem dla osób, które ją odwiedzą i przyczyni się do zwiększenia zainteresowania nie tylko malarstwem profesjonalnym, ale również amatorskim.
 
7) 29.05.2020 Spotkanie z Wociechem Łukomskim
 
Zapraszamy na siódmą relację "ARTYŚCI W CZASIE PANDEMII", tym razem spotkanie z Wojciechem Łukomskim.

Miłość to dawanie samego siebie, to pełna wyczucia troska, to praca, radość i zabawa…” – ten fragment wiersza pochodzi z tomiku poezji „Zbiór myśli – drukiem” Wojciecha Łukomskiego.

Wojciech Łukomski, z wykształcenia doktor nauk zootechnicznych i biologicznych, wiele lat był nauczycielem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wlkp. I choć urodził się na Kujawach dużą część życia spędził w mieście kwiatów i zieleni. Jest miłośnikiem koni, a jego pasją jest malarstwo i witraże oraz liryka.

 

 

 



Galeria Promocje Online





Wolsztyński Dom Kultury
ul. 5 Stycznia 20, 64-200 Wolsztyn
tel. 68 384 27 61
tel. kom. 600 397 146
email: biuro@domkulturywolsztyn.pl
NIP 923-10-12-189, Regon 000285273
numer konta Santander Bank Polska S.A.
70 1090 1607 0000 0000 6000 5198
Filia Wolsztyńskiego Domu Kultury
w Kębłowie
ul. Nowa 8, 64-223 Kębłowo
tel. 68 384 19 91
Osób online: 1
stat4u


Wolsztyński Dom Kultury - www.domkulturywolsztyn.pl 2008 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"