Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wolsztyński Dom Kultury
 
wpisz słowo:   
 
 





 IV Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną
14-08-2019

14 sierpnia odbył się pierwszy z koncertów Międzynarodowych Spotkań z Muzyką Cerkiewną w Kościele NMP Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie.

Festiwalowe koncerty odbędą się jeszcze w Grodzisku Wielkopolskim, Opalenicy, Poznaniu. Finał Dni Muzyki Cerkiewnej - Koncert Galowy - odbędzie się Kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Grodzisku Wielkopolskim. Będzie to prezentacja wszystkich zespołów uczestniczących w festiwalu.
Dziś mieliśmy przyjemność posłuchać:

Biskupi Chór Katedry Świętego Ducha
MIŃSK - BIAŁORUŚ 
Dyrygent: Witalij Sobolewskij

Chór został założony w 2014 roku przez regenta Witalija Sobolewskiego. Od tego czasu zespół zapewnia oprawę muzyczną wszystkich biskupich nabożeństw w Katedrze Świętego Ducha w Mińsku.

Biskupi Chór znany jest nie tylko w cerkwi, jako chór liturgiczny, ale i jako zespół koncertowy, występujący w Mińsku i innych miastach Białorusi. 
Chór jest laureatem festiwali w kraju i za granicą. Dwa razy (w 2016 i 2018 roku) zdobył 1 miejsce na Międzynarodowym Festiwalu śpiewów prawosławnych „Kołożskij Błagowiest” w Grodnie na Białorusi. W 2017 roku został laureatem 1 nagrody na Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” w Hajnówce. Na tym festiwalu również śpiewak chóru, Władysław Wituszko, został wyróżniony dyplomem najlepszego solisty. 
W 2018 roku Biskupi Chór wziął udział w renomowanym Moskiewskim Festiwalu Wielkanocnym, którego dyrektorem artystycznym jest Walerij Gergijew. Odbyło się kilka koncertów zespołu w Moskwie. Chór śpiewał wówczas także po nabożeństwach w Cerkwi Chrystusa Zbawiciela, będąc pierwszym chórem z Białorusi w takiej roli w historii tej świątyni. Organizatorzy festiwalu wysoko ocenili profesjonalizm zespołu. I dlatego, decyzją komitetu organizacyjnego oraz dyrektora artystycznego, Biskupi Chór w roku 2019 ponownie będzie reprezentował kulturę śpiewaczą Białorusi na tym festiwalu, gdzie wystąpi nie tylko z solowymi koncertami w cerkwiach Moskwy i Troice-Siergiejewoj Ławry, ale i weźmie udział w koncercie galowym w moskiewskiej Sali Czajkowskiego.
Najnowszym osiągnięciem chóru jest zdobycie II Miejsca i Dyplomu dla Dyrygenta na 38 Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku w maju 2019 roku
W repertuarze koncertowym chóru znajdują się śpiewy cerkiewne kompozytorów – klasyków duchownej tradycji śpiewaczej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, oraz kompozytorów białoruskich.

Witalij Sobolewskij jest założycielem i regentem chóru. Oprócz wykształcenia muzycznego posiada również wyższe wykształcenie teologiczne. Witalij Sobolewski stawia przed sobą coraz wyższe muzyczne cele i zadania, nie zapominając przy tym o swoim głównym, liturgicznym powołaniu.

Zespół Pieśni Kozackiej „Skarbiec”
SZCZOŁKOWO - ROSJA
Kierownik Artystyczny: Julia Odaricz

Zespół Pieśni Kozackiej „Skarbiec” z miasta Szczołkowo powstał w 2015 roku. W jego podstawowym składzie jest pięcioro solistów – laureatów wszechrosyjskich i międzynarodowych konkursów: dwie śpiewaczki i trzech śpiewaków. Wszyscy członkowie tego zespołu mają wyższe wykształcenie muzyczne. Zespół wyróżnia się wysokim profesjonalizmem w realizacji swoich programów koncertowych.
Podstawę repertuaru Zespołu „Skarbiec” stanowią pieśni kozackie: znane i mało znane, dawne i współczesne melodie, przepiękne dawne pieśni. Jednocześnie zespół aktywnie propaguje kulturę prawosławną. Ma w repertuarze program złożony ze śpiewów prawosławnych. Członkowie zespołu włączają się do organizacji świąt prawosławnych.
Zespół Pieśni Kozackiej „Skarbiec” aktywnie koncertuje po całej Rosji, występując m. in. w Wołgogradzie, Kursku, Kałudze. W 2017 roku zespół dał koncerty w Mołdawii. W 2018 roku „Skarbiec” koncertował w Niemczech.

Julia Odaricz ukończyła Akademię Kultury w Charkowie. Jest spadkobierczynią i nosicielką zaporoskiej kultury kozackiej. Jej pradziadek i dziadek w linii ojcowskiej mieszkali we wsi Gnatijewka w Obwodzie Czernigowskim, nazwanej na cześć kozaka Gnata.

Wykorzystując swoje duże doświadczenie działalności koncertowej w Rosji i za granicą w składzie wielu zespołów, Julia aktywnie i z powodzeniem prowadzi Zespół Pieśni Kozackiej „Skarbiec”. Jest jego sercem i duszą






Wolsztyński Dom Kultury
ul. 5 Stycznia 20, 64-200 Wolsztyn
tel. 68 384 27 61
tel. kom. 600 397 146
email: biuro@domkulturywolsztyn.pl
NIP 923-10-12-189, Regon 000285273
numer konta Santander Bank Polska S.A.
70 1090 1607 0000 0000 6000 5198
Filia Wolsztyńskiego Domu Kultury
w Kębłowie
ul. Nowa 8, 64-223 Kębłowo
tel. 68 384 19 91
Osób online: 2
stat4u


Wolsztyński Dom Kultury - www.domkulturywolsztyn.pl 2008 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"