Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wolsztyński Dom Kultury
 
wpisz słowo:   
 
 





 XXV Spotkanie Chórów i Zespołów Śpiewaczych
21-01-2024

W niedzielę o godz.14:00 zaprosiliśmy do Kębłowa, na XXV Kolędowe Spotkanie Chórów i Zespołów Śpiewaczych pod patronatem Burmistrza Wolsztyna.
Wystąpili:
Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo - Gospodarz Kolędowych Spotkań Chórów i Zespołów Śpiewaczych.
Zespół to swoisty fenomen swojej małej ojczyzny znajdującej się w Kębłowie. Powstał prawie pół wieku temu. W swoim repertuarze posiada tańce narodowe jaki i tańce z rożnych regionu naszego kraju. Członkowie zespołu to przede wszystkim dzieci i młodzież z Kębłowa, jak i z pobliskich miejscowości. Wszystkich łączy pasja i miłość do tańca ludowego. Do rozpowszechniania kultury i tradycji Polski.
Instruktorem i choreografem Zespołu jest Dariusz Wnuk, akompaniatorem, instruktorem kapeli i śpiewu - Krzysztof Olszewski, instruktorem Katarzyna Ceglarek. Nad całością czuwa Pani kierownik – Grażyna Zboralska.
CHÓR CANTATE DEO – SŁAWA
Chór Cantate Deo powstał w 2008 roku i działa przy parafii św. Michała Archanioła w Sławie.
Na przestrzeni 15 lat chór uczestniczył w wielu konkursach, koncertach i festiwalach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
Chór ma na swoim koncie wiele zrealizowanych projektów muzycznych:
• Koncert z okazji beatyfikacji i kanonizacji Ojca Św. Jana Pawła II
• Wielki koncert z okazji 1050 Rocznicy Chrztu Polski
• Koncert z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz wiele innych uroczystości okolicznościowych
• Chór jest głównym organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej, którego 11 edycja odbyła się we wrześniu 2023 roku
• Chór został wyróżniony Złotym Dukatem przez Marszałka Województwa Lubuskiego za wspieranie i promowanie życia kulturalnego w regionie.
Dyrygentem o jednocześnie kierownikiem chóru jest Pani Krystyna Szulęcka.
CHÓR CECYLIA ZE ŚWIĘCIECHOWY
Chór Cecylia powstał 1998r. Działa przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Święciechowie.
W swoim repertuarze posiada pieśni klasyczne, patriotyczne, biesiadne ludowe i religijne. Bierze udział w przeglądach festiwalach. Uczestniczy w uroczystościach lokalnych i kościelnych. Jest członkiem Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lesznie i posiada jego brązową, srebrną i złotą honorową odznakę. Dyrygentem chóru jest absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu mgr Adam Krenc, a prezesem Urszula Płachta.
CHÓR LUTNIA Z WOLSZTYNA
Chór Lutnia z Wolsztyna działa przy parafii Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie. Od 2009 roku dyrygentem jest Pan Krzysztof Olszewski. Zespół śpiewa podczas mszy i uroczystości parafialnych, uczestniczy w przeglądach i konkursach, współpracuje z instytucjami kultury – Wolsztyńskim Domem Kultury, Państwową Szkołą Muzyczną oraz Biurem Promocji i Turystyki. Repertuar obejmuje utwory religijne kompozytorów od czasów renesansu do muzyki współczesnej. W roku 2016 chór został laureatem bronzowego pasma na międzynarodowym szczecińskim festiwalu muzyki pasyjnej i srebrnego pasma na ogólnopolskim konkursie muzyki dawnej imienia Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Poznaniu.
Szefem chóru i jednocześnie dyrygentem jest Pan Krzysztof Olszewski.
CHÓR PARAFIALNY im. ks. Karola Antoniewicza S.J.z OBRY
Chór parafialny w Obrze działa od 1921r., został założony przez ówczesnego organistę p. Stanisława Domagalskiego jako chór żeński, który z czasem przekształcił się w mieszany.
Kolejnymi dyrygentami byli proboszczowie posługujący w Obrze, organiści i klerycy obrzańskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Obecnie dyrygentem jest diakon Kamil Dżalak.
Chór ponownie jest żeński, wspomagany głosami kleryków. Chór uświetnia swoim śpiewem wszystkie uroczystości parafialne i jubileusze ojców profesorów oraz współpracuje z obrzańskim sołectwem. W 2011r. chór wydał płytę, obrał za patrona ks. Karola Antoniewicza i od tego czasu, z przerwą z powodu pandemii, organizuje Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej. W 2021r. chór doczekał się swojego 100 lecia, z tej okazji został wydany okolicznościowy kalendarz i odbyło się spotkanie byłych i obecnych chórzystów. W grudniu 2023r., w obrzańskiej świątyni św. Jakuba, Chór Parafialny wraz z klerykami wykonał Akatyst ku czci Bogurodzicy, pod przewodnictwem diakona Kamila Dżalaka. Członkowie chóru co roku współorganizują Festyn Rodzinny podczas Odpustu Matki Bożej Pocieszenia w Obrze a w okresie wakacyjnym wyjeżdżają na kilkudniowe wycieczki turystyczno-krajoznawcze.
ZESPÓŁ PERŁY – SUMSIODKI
Zespół Perły – Sumsiodki założyła Pani Wanda Woźna – Batory w 1994 roku.
Obecnie jest to zespół ludowo-gwarowy. Okazjonalnie śpiewa piosenki biesiadne, patriotyczne i kościelne. Sumsiodki w repertuarze mają piosenki i przyśpiewki nawiązujące ściśle do kultury ludowej – regionalnej okolic Siedlca, Zbąszynia i tzw. Regionu Kozła. Zespół brał udział w wielu festiwalach między innymi:
• Szprotawa – Festiwal „Ziemia i Pieśń” - zdobycie Grand Prix oraz
„Bukowego Liścia”
• III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu „Sabałowe Bajanie” w Bukowinie Tatrzańskiej
• Wyróżnienie na Festiwalu „Dud i Kozłów” w Zbąszyniu.
W swojej prawie 30 letniej karierze był uczestnikiem wielu koncertów , przeglądów i spotkań muzycznych w całej Polsce, będąc laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień.
Kierownikiem zespołu jest Pani Teresa Czerniak, a dyrygentem Pani Łukasz Piątek.
ZESPÓŁ ŚPIEWACZY GRODZISZCZANIE
Zespół „Grodziszczanie” działa przy Gminnym Centrum Pomocy Środowiskowej w Grodzisku Wielkopolskim. Szeregi zespołu zasilają seniorzy Domu Pobytu Dziennego, Klubu Seniora oraz Uniwersytetu III Wieku. Działa od 2006 roku, jest amatorskim zespołem śpiewaczym z potrzeby serca, miłości do muzyki, potrzeby wspólnoty i współpracy w grupie.
W repertuarze zespołu są piosenki biesiadne, żołnierskie, ludowe, a także kolędy i pastorałki. Zespół występuje na licznych imprezach kulturalnych oraz uroczystościach dla seniorów powiatu grodziskiego oraz uczestniczy w przeglądach organizowanych na terenie ościennych gmin i powiatów.
Kierownikiem jaki i dyrygentem zespołu jest Pani Ewelina Floraszek – Wnuk.
ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „RAZEM RAŹNIEJ” z Długie Stare
Zespół istnieje już 23 lata. Powstał przy Samorządowym Ośrodku Kultury Święciechowa. Bierze udział w różnego rodzaju przeglądach, festiwalach i konkursach zespołów śpiewaczych, odbywających się lokalnie oraz poza granicami gminy.
Wystąpił też kilka razy gościnnie dla seniorów w Poznaniu.
Zespól śpiewa piosenki ludowe, biesiadne, cygańskie i religijne, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.
Koncertował równie u naszych sąsiadów, w Niemczech.
Zespół Śpiewaczy „Razem Raźniej” tworzy grupa przemiłych i zawsze uśmiechniętych seniorów, którym muzyka zawsze gra w duszy i w sercu.

 

Serdeczne podziękowania za piękne zdjęcia dla Pana Roberta Tomysa!






Wolsztyński Dom Kultury
ul. 5 Stycznia 20, 64-200 Wolsztyn
tel. 68 384 27 61
tel. kom. 600 397 146
email: biuro@domkulturywolsztyn.pl
NIP 923-10-12-189, Regon 000285273
numer konta Santander Bank Polska S.A.
70 1090 1607 0000 0000 6000 5198
Filia Wolsztyńskiego Domu Kultury
w Kębłowie
ul. Nowa 8, 64-223 Kębłowo
tel. 68 384 19 91
Osób online: 3
stat4u


Wolsztyński Dom Kultury - www.domkulturywolsztyn.pl 2008 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"